لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ لایت کوین برای چه مواردی استفاده می شود؟

لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟ لایت کوین برای چه مواردی استفاده می شود؟ لایت کوین یک ارز دیجیتال است که در سال 2011، دو سال پس از بیت کوین، توسط یک مهندس سابق گوگل به نام چارلی لی تأسیس شد. لایت کوین که با ارزش بازار اندازه گیری می شود، نهمین ارز دیجیتال بزرگ است. در ابتدا رقیب قدرتمندی برای بیت کوین بود. با این حال، از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر با عرضه‌های جدید اشباع‌تر شده است، محبوبیت لایت کوین کاهش یافته است.لایت کوین همیشه به عنوان واکنشی به بیت کوین در نظر گرفته شده است. در واقع، زمانی که لی اولین بار لایت کوین را در یک فروم محبوب بیت کوین اعلام کرد، آن را «نسخه لایت بیت کوین» نامید. به همین دلیل، لایت کوین بسیاری از ویژگی های بیت کوین را دارد، در حالی که برخی از جنبه های دیگر را نیز تطبیق داده و تغییر می دهد. که تیم توسعه احساس می کرد می تواند بهبود یابد. برای خرید لایت کوین می توانید به صرافی ارز دیجیتال موربیت مراجعه نمایید.

نکات کلیدی درباره ارز دیجیتال لایت کوین

1. لایت کوین یک ارز دیجیتال است که در سال 2011، دو سال پس از بیت کوین، توسط یک مهندس سابق گوگل به نام چارلی لی تأسیس شد.

2. لایت کوین می تواند به عنوان راهی برای پرداخت به مردم در هر نقطه از جهان بدون نیاز به یک واسطه برای پردازش تراکنش استفاده شود.

3. لایت کوین که بر اساس ارزش بازار اندازه گیری می شود، شانزدهمین ارز دیجیتال بزرگ است.

4. هرگز بیش از 84 میلیون لایت کوین در گردش وجود نخواهد داشت.

5. در 31 آگوست 2021، ارزش یک لایت کوین 168.50.2 دلار بود.

نحوه عرضه ، خرید و فروش لایت کوین

مانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، لایت کوین توسط دولتی صادر نمی شود، که از نظر تاریخی تنها نهادی بوده است که جامعه برای انتشار پول به آن اعتماد دارد. لایت‌کوین‌ها به‌جای اینکه توسط بانک مرکزی تنظیم شوند و در دفتر حکاکی و چاپ منتشر شوند، توسط یک رویه رمزنگاری پیچیده به نام استخراج ایجاد می‌شوند که شامل پردازش فهرستی از تراکنش‌های لایت کوین است.

برخلاف ارزهای سنتی، عرضه لایت کوین ها ثابت است. هرگز بیش از 84 میلیون لایت کوین در گردش وجود نخواهد داشت. هر 2.5 دقیقه، شبکه Litecoin یک بلوک جدید ایجاد می کند – یک دفتر کل تراکنش های اخیر Litecoin در سراسر جهان.

بلوک توسط نرم افزار استخراج تایید می شود و برای هر شرکت کننده سیستم (به نام ماینر) که می خواهد آن را ببیند قابل مشاهده است. هنگامی که یک ماینر آن را تأیید کرد، بلوک بعدی وارد زنجیره می شود، که رکوردی از هر تراکنش لایت کوین است که تاکنون انجام شده است.

انگیزه هایی برای استخراج لایت کوین وجود دارد: اولین ماینری که با موفقیت یک بلوک را تأیید می کند، با 12.5 لایت کوین پاداش دریافت می کند. در آگوست 2019، نصف شد و نصف شدن در فواصل منظم تا استخراج 84000000 لایت کوین ادامه خواهد داشت.

استخراج ارزهای دیجیتال با نرخی که برای ماینرها ارزشمند است، نیازمند مقدار زیادی قدرت پردازشی است که با توجه به سخت افزار تخصصی انجام می شود. واحد پردازش مرکزی در اکثر رایانه‌های شخصی برای استخراج بیشتر ارزهای دیجیتال به اندازه کافی سریع نیست. با این حال، لایت کوین را می‌توان از اکثر ارزهای دیجیتال دیگر متمایز کرد، زیرا می‌توان آن را با رایانه‌های شخصی استخراج کرد. اگرچه هرچه ظرفیت ماشین برای استخراج بیشتر باشد، شانس بیشتری برای کسب ارزش برای یک ماینر وجود دارد.

هر ارز – حتی دلار آمریکا یا شمش طلا – فقط به اندازه ای ارزشمند است که جامعه فکر می کند. اگر فدرال رزرو شروع به گردش بیش از حد اسکناس کند، ارزش دلار در مدت کوتاهی کاهش می یابد. این پدیده فراتر از ارز است. هر کالا یا خدمتی هر چه آسان تر و ارزان تر در دسترس باشد ارزش کمتری پیدا می کند. سازندگان لایت کوین از همان ابتدا متوجه شدند که برای یک ارز جدید شهرت در بازار دشوار است. اما با محدود کردن تعداد لایت کوین‌های در گردش، بنیان‌گذاران حداقل می‌توانند ترس مردم از تولید بیش از حد را کاهش دهند.

بنیاد لایت کوین تخمین می زند که زمانی که به حداکثر 84 میلیون لایت کوین برسد، حدود 2142 خواهد بود.

لایت کوین چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

مهم ترین تمایز بین لایت کوین و بیت کوین، الگوریتم های رمزنگاری متفاوتی است که آنها به کار می برند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، در حالی که لایت کوین از الگوریتم جدیدتری به نام scrypt.8 استفاده می کند.

لایت کوین در مقایسه با بیت کوین مزایای ذاتی دارد. این با هدف اولویت دادن به سرعت تراکنش تاسیس شد و این دلیل اصلی محبوبیت آن است. میانگین زمان تایید تراکنش شبکه بیت کوین در حال حاضر کمتر از 9 دقیقه در هر تراکنش است، در حالی که زمان لایت کوین تقریباً 2.5 دقیقه است. شبکه لایت کوین می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد زیرا زمان تولید بلوک کوتاه‌تر است

بیت کوین نسبت به لایت کوین دارای ارزش بازار قابل توجهی است. تا 31 آگوست 2021، ارزش کل بیت کوین های در گردش حدود 1 تریلیون دلار است، در حالی که ارزش بازار لایت کوین حدود 11.9 میلیارد دلار است. ارزش بازار بیت کوین هنوز همه ارزهای دیجیتال دیگر را کوچکتر می کند.10

هر دو بیت کوین و لایت کوین دارای منابع ثابت هستند. با این حال، عرضه بیت کوین تنها به 21 میلیون سکه محدود شده است، در حالی که کل عرضه ثابت لایت کوین 84 میلیون سکه است.

اهداف لایت کوین

لایت کوین، مانند همه ارزهای مجازی، یک فاکتور است

هزار تومان پول دیجیتال هم افراد و هم موسسات می توانند از لایت کوین برای خرید چیزها و انتقال وجه بین حساب ها استفاده کنند. شرکت‌کنندگان می‌توانند بدون استفاده از واسطه‌ای مانند بانک، شرکت کارت اعتباری یا خدمات پردازش پرداخت، با لایت کوین تراکنش انجام دهند.

بسیاری از سرمایه گذاران به جای تمرکز بر عملکرد آن، به لایت کوین به عنوان یک هلدینگ بلندمدت بالقوه علاقه مند هستند. مشابه سرمایه گذاری در هر نوع ارز، سرمایه گذاران حدس می زنند که لایت کوین در طول زمان ثروت نسبی ایجاد کند.

سوالات متداول لایت کوین

لایت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

لایت کوین یک ارز مجازی همتا به همتا است، به این معنی که توسط یک مرجع مرکزی اداره نمی شود. شبکه Litecoin پرداخت‌های فوری و تقریباً صفر را ارائه می‌کند که می‌تواند توسط افراد یا مؤسسات در سراسر جهان انجام شود. بیت کوین، لایت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال از الگوریتم اثبات کار PoW برای ایمن سازی شبکه های خود استفاده می کنند. اساساً، PoW مستلزم آن است که یکی از طرفین به همه طرف های دیگر شرکت کننده در شبکه ثابت کند که مقدار مورد نیاز تلاش محاسباتی صرف شده است.

لایت کوین برای چه مواردی استفاده می شود؟

لایت کوین می تواند به عنوان راهی برای پرداخت به مردم در هر نقطه از جهان بدون نیاز به یک واسطه برای پردازش تراکنش استفاده شود.

بالاترین قیمت لایت کوین چقدر بوده است؟

در 31 آگوست 2021، ارزش لایت کوین 168.50 دلار بود. در می 2021، ارزش لایت کوین از 380.11 دلار گذشت

آخرین هاوینگ لایت کوین چه زمانی بود؟

مانند بیت کوین، ایجاد توکن های لایت کوین شامل فرآیندی به نام استخراج است. برای شرکت در عمل ماینینگ، ماینرها با لایت کوین پاداش می گیرند. نصف شدن لایت کوین به نمونه ای از نصف کردن مقدار پاداش لایت کوین که ماینرها برای هر بلاک داده می شود اشاره دارد.

هدف نصف کردن لایت کوین حفظ قدرت خرید لایت کوین است. آخرین هاوینگ لایت کوین در 5 آگوست 2019 انجام شد. در این تاریخ، پاداش استخراج از 25 لایت کوین در هر بلوک به 12.5 لایت کوین در هر بلوک کاهش یافت.

چند لایت کوین باقی مانده است؟

در نهایت تنها 84 میلیون لایت کوین در گردش خواهد بود. در آگوست 2021، 66,752,615 لایت کوین در گردش بود.

نتیجه گیری

هنگامی که یک ارز به توده مهمی از کاربران رسید که مطمئن هستند ارز واقعاً همان چیزی است که نشان می دهد و احتمالاً ارزش خود را از دست نخواهد داد، می تواند خود را به عنوان یک روش پرداخت حفظ کند. لایت کوین تقریباً مورد قبول جهانی نیست. اما با پذیرش آسان‌تر ارزهای دیجیتال و تثبیت ارزش آن‌ها، یک یا دو مورد از آنها – احتمالاً لایت کوین – به عنوان ارزهای استاندارد قلمرو دیجیتال ظاهر می‌شوند.