اتریوم 2 چیست و چه فرقی با اتریوم 1 دارد؟

اتریوم از آغاز یکی از بهترین پلتفرم‌ های غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند بوده است، با پیمودن مراحل توسعه در حال حاضر آماده ورود به یکی از بزرگ ‌ترین تحولات خود می باشد. دو مورد از این تحولات ، اثبات سهام و شاردینگ می باشند. پروتکل اجماع اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تغییر یافته است که تیم اتریوم اعلام کرده بود باعث پیشرفت ‌های بزرگی در این شبکه خواهد شد.معاملات توسط اعتبارسنج ها تأیید می شوند. هر کاربر اعتبار سنج برای شرکت در اعتبار سنجی بلاک چین نیاز به سرمایه گذاری در شبکه دارد.

چه کسانی در توسعه و برنامه ریزی اتریوم 2 مشارکت داشته اند؟

صدها نفر در قالب گروه ‌های توسعه و پیاده ‌سازی با هم همکاری و مشارکت دارند. این افراد در اجرایی شدن روند پروژه سهیم هستند. هفت تیم مختلف برنامه ‌نویسی نیز در حال توسعه اینترفیس های کاربری اتریوم 2 هستند که کد نویسی آن در چند زبان‌ مختلف انجام می گیرد. این رابط کاربری جهت استفاده در کاربردهای مختلف برنامه ریزی شده است. ویتالیک بوترین، ایده پرداز اصلی اتریوم و از هم بنیان گذاران اتریوم اعلام کرده که به روزرسانی اتریوم 2 آغاز روند توسعه اتریوم است. او پروسه توسعه و ارتقاء اتریوم را روندی مداوم برای سال ‌های آینده دانست. خرید اتریوم بعد از این توسعه افزایش پیدا کرد.

اتریوم 1 با اتریوم 2 چه تفاوتی دارند؟

اتریوم 2 در قیاس با اتریوم 1 دو پیشرفت اساسی داشته است که عبارتند از:

الگوریتم اجماع اثبات سهام : هم اکنون، اتریوم از الگوریتم اثبات کار یا Proof-of-Work که همان روش ماینینگ است، استفاده می‌نماید. این الگوریتم محاسباتی جهت ساختن بلاک‌ ها در بلاک چین، از توان فیزیکی دستگاه های ماینر استفاده می‌ کند. در اتریوم 2، الگوریتم اجماع به اثبات سهام یا Proof-of-Stake به‌ روزرسانی شده است. الگوریتم اثبات سهام باعث می شود که امنیت، مقیاس‌پذیری و بهره ‌وری انرژی در تولید اتریوم بهینه تر شود.

در مکانیزم اثبات سهام از سپرده ‌های صاحبان اتریوم جهت تولید توکن های جدید استفاده می شود و نیاز به نیروی برق و کارکرد فیزیکی ماینرها، نمی باشد.

زنجیره‌ های شاردینگ : مکانیزم Shard Chain، مکانیزمی است که جهت بهبود مقیاس‌ پذیری به کار گرفته شده است که باعث افزایش کارایی بلاک چین اتریوم می گردد. یک پایگاه داده‌ بسیار حجیم، توسط شاردینگ که از انواع پارتیشن ‌بندی محسوب می شود، به قسمت ‌های کوچکتری تقسیم می‌ گردد در اینصورت مدیریت دیتابیس آسان ‌تر شده و زمان پاسخ ‌دهی کوتاه‌ تر می گردد.

هم اکنون، بلاک چین اتریوم از بلاک‌های متوالی که زنجیره وار به هم متصل هستند، تشکیل یافته است. این شبکه بسیار ایمن بوده و بررسی و تأیید تراکنش ها در آن به آسانی انجام می‌ شود. در این شبکه لازم است هر نود کاملی در تأیید تمام تراکنش ‌ها شرکت نماید. این روند به‌ ویژه زمانی که تعداد تراکنش‌ها بالاست، می ‌تواند بر زمان تأیید تراکنش ‌ها تأثیر بگذارد و سبب کند شدن شبکه گردد. در مکانیزم شاردینگ، بلاک چین اتریوم به چند قسمت جداگانه تقسیم شده و مسئولیت پردازش داده‌ ها در میان نودها تقسیم می‌شود. با اجرای شاردینگ، تراکنش ها به ‌صورت موازی پردازش می شود و نیازی به پردازش متوالی که وقت گیر است، نمی باشد.

روش های شرکت در اثبات سهام اتریوم 2 کدامند؟

شرکت در اثبات سهام با دو روش انجام پذیر است:

روش مستقیم: شرکت در اثبات سهام به‌ طور مستقیم برای افراد کمی امکان ‌پذیر است. کاربر در روش مستقیم بایستی موارد زیر را انجام دهد:

نرم ‌افزار اتریوم 2 را از وبسایت رسمی اتریوم دانلود نماید و مقداری اتر که حداقل 32 اتر می باشد در شبکه سپرده سازی کند. این مبلغ در تاریخ 17 دسامبر 2020 برابر با 21216 دلار بوده است.

بایستی حداقل یک لپ تاپ با سخت ‌افزارهای قوی داشته باشد تا به عنوان یک نود کامل یا Full-node حساب شود.

سیستم سِرور و یا لپ تاپ شما باید همیشه روشن بماند. زیرا اگر سیستم شما خاموش شود، قسمتی یا کلیه دارایی خود را از دست خواهید داد.

توجه کنید که اگر اتریوم‌ های خود را به کلاینت ‌های اصلی اتریوم 2 انتقال دهید تا زمان به روزرسانی فاز دو که سال 2022 خواهد بود، امکان برداشت اتریوم‌های خود را نخواهید داشت.

در روش مستقیم شما به طور مستقیم به شبکه اصلی متصل می‌ گردید و احتیاجی ندارید که به واسطه ‌ها اطمینان داشته باشید.

روش غیرمستقیم: برای اغلب کاربران امکان شرکت در اثبات سهام به روش مستقیم نیست، و باید روش غیرمستقیم را به کار گیرند.

اهداف نهایی اتریوم 2 کدامند؟

با توجه به اعلان بنیاد اتریوم، برنامه‌ هایی که برای پیاده‌ سازی اتریوم 2 انجام‌ گرفته، در سه فاز پیاده سازی خواهد شد.

فاز صفر: این فاز که اولین مرحله از پیاده‌ سازی اتریوم 2 می باشد، در دسامبر 2020 انجام شد. در این فاز بیکن چین یا Beacon Chain اجرا گردید که مدیریت دفتر ثبت اطلاعات اعتبارسنج‌ ها را برعهده دارد. البته شبکه بلاک چین فعلی اتریوم نیز که منطبق بر الگوریتم اثبات کار است،‌ همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد که در پیوستگی داده‌ها خللی به وجود نیاید.

فاز یک: دومین مرحله از Ethereum 2 قرار است در سال 2021 اجرایی شود. در فاز یک زنجیره‌ های شارد با شبکه بلاک چین ادغام می گردد. شاردینگ جهت بهبود مقیاس ‌پذیری پیش بینی شده است که بلاک چین اتریوم را به 64 مدول مختلف تقسیم می کند. به همین دلیل عملیات بلاک چین شامل تراکنش ‌ها، ذخیره ‌سازی اطلاعات، و پردازش آنها با سرعت بالاتری انجام پذیر خواهد بود و این سرعت حدود 64 برابر سریع‌ تر از اتریوم 1 می باشد. البته در طراحی زنجیره ‌های شاردینگ پیش بینی شده است که سرعت اتریوم 2 صدها برابر سریع ‌تر از اتریوم 1 باشد. برای راهنمای و مشاوره بیشتر در این مورد با صرافی ارز دیجیتال موربیت تماس حاصل نمایید.

فاز دو: فاز 2 ، آخرین مرحله از راه ‌اندازی اتریوم 2 است،‌ که احتمالا در سال 2022 اجرایی می شود. اطلاعات کاملی درباره این فاز وجود ندارد، ولی در برنامه ریزی های این فاز پایان‌دادن به فعالیت الگوریتم اثبات کار در نظر گرفته شده است.

انتظار می رود که پروسه پیشرفت اتریوم در آینده نیز ادامه یابد.