در تولید مبلمان راحتی چه نکاتی اهمیت دارد؟

تقریبا این روزها نمی‌توان خانه‌ای را بدون مبلمان تصور کرد. استفاده از انواع مبلمان در فضای منزل علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط باعث راحتی و آسایش افراد می‌شود. بیشترین زمان نشستن ما در منزل روی مبلمان راحتی می‌گذرد. به همین دلیل تولید مبلمان راحتی باید با حساسیت زیاد انجام شود. مبل‌های راحتی معمولا دارای نشیمن نرم و راحت و دسته‌های پهن هستند و ارتفاع آنها نسبت به مبل‌های دیگر کمتر است. پارچه بیشتر از مواد دیگر در ساخت مبلمان راحتی به کار رفته است بنابراین هنگام ساخت مبل تولید کننده مبل باید دقت بسیاری به خرج داد. با توجه به اهمیت مبلمان راحتی برای منازل و افراد و کارایی زیاد آن آیا می دانید برای تولید کنندگان در تولید مبلمان راحتی چه نکاتی اهمیت دارد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا برای شما این نکات را بیان کنیم.

نحوه ی تولید مبلمان راحتی

دانستن نکاتی درباره ی نحوه ی تولید مبلمان راحتی میتواند شما را در تولید مبلمان مرغوب یاری دهد.مبل‌های راحتی ساخته‌شده بنابه فرم و نوع طراحی انجام‌ شده دارای اجزای مختلفی می‌باشند ولی به طور کلی مبلمان راحتی از دو قسمت کلی کلاف و رویه تشکیل شده است.

قسمت کلاف آن از چوب وقسمت رویه آن از پارچه یا چرم ساخته می‌شود.اصولا ماده اصلی اجزای تشکیل‌دهنده کلاف مبل های راحتی چوب است؛ ولی امروزه در ساخت کلاف راحتی از فلز نیز استفاده می‌شود.باید دقت داشت که در ساخت مبلمان، تمام اجزای آن از یک نوع چوب تهیه شده باشد تا مقاومت یکسانی را نسبت به ضربه و فشار و خش داشته باشند.

رویه مبل از انواع مواد از قبیل پارچه و چرم طبیعی یا مصنوعی تشکیل می‌شود که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود آن را در انواع رنگ‌های مختلف انتخاب کنید گرچه در ساختن مبلمان خصوصا مبلمان راحتی، پارچه کاربرد زیادی دارد. پارچه یکی از مواد اصلی مورد مصرف در صنایع مبل‌سازی است که هم به عنوان پوشش‌دهنده مبلمان راحتی و هم به عنوان یکی از مواد تزئینی کاربرد دارد.

در تولید مبلمان راحتی چه نکاتی اهمیت دارد؟

در تولید مبلمان راحتی چه نکاتی اهمیت دارد؟ نحوه کلاف بندی و تولید مبل در عطاآباد بدین شکل انجام میپذیرد

انواع مبلمان راحتی

مبلمان راحتی در انواع مختلفی بر اساس نیاز افراد توسز تولید کنندگان مبل طراحی و تولید می‌شوند. کاناپه، مبل تخت‌خواب‌شو، مبل لاوسیت، مبل ال‌شکل و مبل‌های فانتزی و مدرن انواع مختلف مبلمان راحتی هستند که در طرح‌های گوناگون و با پارچه‌ها و رنگ‌های متفاوت در بازار عرضه می‌شوند.

کاناپه معمولا در قالب دونفره و سه‌نفره طراحی می‌شود و نقش موثری در چیدمان فضا دارد. از کاناپه‌ها علاوه بر منازل در فضای ادارات، مطب پزشکان و آموزشگاه‌ها استفاده می‌شود. اگر از کاناپه به صورت تک در چیدمان منزل می‌خواهید استفاده کنید آن را مقابل دیواری قرار دهید که رنگ یا کاغذ دیواری متفاوت از دیوارهای دیگر دارد. در جلوی آن نیز میزی برای قرار دادن ظرف‌های پذیرایی، کتاب و… قرار دهید. از این طریق یک فضای مجزا در منزل درست می‌کنید.

مبل ال :مبلمان مدرن ال شکل نیز یکی دیگر از مبلمان مدرن راحتی است که فضایی دنج و صمیمی را برای خانه های کوچک به ارمغان می‌آورد. مبلمان ال شکل اگرچه فضای کمتری را در خانه اشغال می کند اما جای بیشتری را برای نشستن در اختیار شما قرار می دهند.

مبلمان راحتی معمولا به صورت ست هفت‌تکه شامل یک کاناپه سه‌نفره، یک کاناپه دونفره و دو مبل تک است. افراد با سلیقه‌های مختلف ممکن است پارچه کل مبلمان را مشابه انتخاب کنند و یا از دو پارچه برای آن استفاده کنند.

در تولید و خرید مبلمان راحتی چه نکاتی اهمیت دارد؟

جنس پارچه مبل راحتی باید چگونه باشد؟

شاید مهم‌ترین نکته در تولید مبلمان راحتی نوع پارچه به کار رفته در آن باشد. ماندگاری و مقاومت پارچه باعث می‌شود عمر مفید مبلمان زیاد شود و مصرف کننده و خریدار تا چند سال نیاز به تعویض پارچه مبل نداشته باشید. پارچه‌های مختلفی با جنس شانل، سلطنتی، مخمل و… و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف محصول کشورهای ایران، چین و ترکیه در بازار وجود دارد. انتخاب پارچه کاملا سلیقه‌ای است اما هرچه بافت پارچه متراکم‌تر باشد کیفیت بهتری خواهد داشت.

انتخاب بهترین رنگ برای مبل راحتی

رنگ مبلمان یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در ظاهر آن محسوب می‌شود. رنگ مبلمان باید با فرش، دیوارها، پرده و در مجموع تزیینات منزل دارای هماهنگی باشد. شما تولید کنندگان مبل می توانید در انتخاب رنگ مبلمان خلاقیت به خرج دهید و از رنگ‌هایی که هارمونی ایجاد می‌کنند استفاده کنید. آلبوم‌های مختلف دکوراسیون را ببینید و ایده بگیرید و در ساخت و تولید مبلمان راحتی خود از ایده های بروز دنیا استفاده کنید.

نشیمن مبل راحتی باید چگونه باشد؟

یکی از نکاتی که باید هنگام تولید مبلمان راحتی به آن توجه کنید پیوستگی یا جدا بودن بالشت‌های نشیمن است. نشیمن پیوسته استحکام و ثبات بیشتری دارد و فرم خود را به راحتی از دست نمی‌دهد اما مبلمان‌هایی که نشیمن آنها به صورت بالشت جدا شونده است زودتر دچار فرسایش می‌شوند. گرچه به دلیل جداشدن راحت رویه، قابلیت شستن آسان آن نیز وجود دارد.

اندازه مبلمان راحتی باید چقدر باشد؟

قبل از تولید مبلمان حتما فضایی که قرار است مبلمان در آن چیده شود را در نظر بگیرید. اندازه مبلمان باید با آن فضا متناسب باشد. پس اگر مبلمان تولید شما سفارشی می باشد می توانید با بازدیداز مکان قرارگیری مبل اندازه حدودی مبل تولید شده را محاسبه کنید و اگر بصورت انبوه تولید مبلمان راحتی انجام می دهید باید با توجه به اندازه استاندرد هر مدلی تولید کنید.

راحتی مبلمان به چه مواردی بستگی دارد؟

راحتی مبلمان را حتما  به هنگام تولید در نظر داشته باشید و از متریال های با کیفیت و نرمی استفاده کنید که نظر خریدار نیز به هنگام خرید و امتحان کردن راحتی مبل جلب شود. بعد از تولید مبلمان راحتی روی مبلمان بنشینید و سفتی فنرهای آن را امتحان کنید. میزان سفتی نشیمنگاه باید طوری باشد که بدن در مبل فرو نرود و جای آن روی سطح پارچه باقی نماند. ارتفاع مبل برای راحتی پاها در هنگام نشستن مهم است. به دوخت درزها هم دقت کنید تا ظاهر مبلمان از هر نظر زیبا باشد.

نحوه ساخت کلاف مبلمان راحتی

در ساخت كلاف مبل راحتی باید از چوب‌های سبک و مقاوم استفاده شود كه در هنگام حمل‌ و‌ نقل دچار مشكل نشود. باید از چوب‌های دارای گره یا پوسیدگی استفاده نشود.

اصولا ماده اصلی اجزای تشكیل‌دهنده كلاف مبل چوب است؛ ولی امروزه در ساخت كلاف راحتی از فلز نیز استفاده می‌شود.

چوب مصرفی و كلاف مبل راحتی باید از چوب درجه یك و سبك باشد و عیوبی مثل گره، پیچیدگی یا پوسیدگی را نداشته باشد.

باید دقت شود تا در ساخت مبلمان، تمام اجزای آن از یك نوع چوب تهیه شده باشد تا مقاومت یكسانی را نسبت به ضربه و فشار و خش داشته باشند.

در ساخت كلاف مبل رعایت استانداردهای ساخت از نظر فنی مثل اتصالات مناسب بسیار اهمیت دارد.متاسفانه بعضی از تولیدكنندگان به دلیل پوشیده بودن كلاف راحتی و اینكه قابل‌رویت برای مصرف‌كننده نیست، از مواد خوب و تكنیك مناسب جهت ساخت استفاده نمی‌كنند.

بهترین جنس برای رویه مبلمان

از نكات مهم دیگر در مبلمان راحتی رویه آن می‌باشد. رویه مبل از انواع مواد از قبیل پارچه و چرم طبیعی یا مصنوعی تشكیل می‌شود كه شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود آن را در انواع رنگ‌های مختلف انتخاب كنید. ولی باز هم دقت داشته باشید كه (پارچه یا چرم) مناسب با كیفیت بالا تهیه شده باشد.

نوع فوم بکار رفته در مبل راحتی

یكی از نكاتی كه باید در تولید مبلمان راحتی به آن خیلی توجه داشت، مواد مصرفی در نشیمن‌گاه و پشتی است. در این قسمت‌ها از موادی نظیر اسفنج، فوم (سرد و گرم)، ویسكوز و موادی از این قبیل استفاده می‌شود. محل‌های دوخت را با دقت بررسی كنید تا جای درز نداشته باشد. به قسمت زیر مبل حتما توجه داشته باشید تا كاملا با گونی پوشیده باشد و محل‌های دوخت كاملا بسته باشد.طراحی مبلمان یكی از مهم‌ترین مسائلی است كه در هنگام ساخت باید به آن توجه شود.

ساخت مبلمان راحتی متناسب با ارگونومی بدن

ترسیم شكل و اندازه و اجزای مبل و دكوراسیون با استفاده از تفكر، تجربه، خلاقیت و نوآوری و رعایت اندازه‌های استاندارد و هماهنگی آن با آناتومی بدن انسان.در این راستا یک طراح و سازنده مبل ملزم به رعایت اندازه‌های استاندارد و اصول ارگونومی و هماهنگی آن با بدن انسان است و شما نیز باید به هنگام خرید به این اصول توجه داشته باشید تا مبل انتخابی شما هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ استحكام و دوام مورد دلخواه شما باشد.

نکته مهم در خرید مبل راحتی

در میان انواع مبلمان، مبلمان راحتی فروش بیشتری دارد زیرا هم هزینه خرید آن مناسب است و هم امکان تعمیر و تعویض رویه آن به راحتی و با صرف هزینه کم امکان‌پذیر است.